Post by sepulture on Mar 2, 2007 23:44:22 GMT 2
Kopijuojant Bethoveną
Copying Beethoven
Muzikos genijaus Ludwigo van Beethoveno legendinę "Devintąją simfoniją" iš pirmųjų akordų galėtų atpažinti net klasikinės muzikos nemėgstantys klausytojai. Neveltui šis kūrinys tapo žymaus kompozitoriaus vizitine kortele ir nenuginčyjamu XIX-ojo amžiaus muzikinės eros palikimu, kurį dar labiau praturtina svarbus faktas, kad Ludwigas van Beethovenas jį pristatė visuomenei jau būdamas visiškai kurčias. Lenkų kilmės režisierė Agnieszka Holland sumaniai pasinaudojo tikroviškais istorijos faktais, pasitelkė išradingą scenaristų vaizduotę ir sukūrė jaudinantį, romantišką bei linksmą kino kūrinį.
Filmas labiausiai išsiskiria fantastišku ir nepakartojamu diriguoti išmokusio amerikiečio Edo Harriso pasirodymu. Keturis kartus "Oskaro" premijai nominuotas aktorius meistriškai ir įtikinamai perteikė talentingo, bet sunkaus ir ekscentriško charakterio žmogaus portretą. Jo Beethovenas dievina nešvankybes, nepripažįsta kitų nuomonės, stebina nepastovumu, bet yra lengvai pažeidžiamas, skaudžiai išgyvena net menkiausią kritiką, kenčia nuo vienišumo ir sugeba užkariauti kiekvieno žiūrovo meilę. San Sebastjano kino festivalio metu Agnieszka Holland atskleidė, kad Edas Harris buvo taip preciziškai išmokęs diriguoti Ludwigo van Beethoveno "Devintąją simfoniją", kad net nutraukus filmavimą dar apie 8 minutes vadovavo grojančiam Vengrijos orkestrui. Jo muzikantai vėliau prisipažino, kad aktorius savo darbą atliko geriau nei kai kurie profesionalūs dirigentai.
Kitą labai svarbią filmo personažę - muzikos studentę Anną Hurtz - išgalvojo scenarijaus autoriai. Iš archyvinių nuotraukų jie žinojo, kad kažkokia paslaptinga mergina po koncerto priėjo prie milžiniškų ovacijų negirdėjusio Ludwigo van Beethoveno ir apsuko jį į publikos pusę, bet apie šios asistentės asmenybę kūrybinė grupė nerado jokios informacijos. Ambicingoji kompozitorė (ją vaidina vokiečių kilmės aktorė Diane Kruger) atvyksta padėti kūrybinėse kančiose paskendusiam maestro galutinai užbaigti naująją simfoniją. Ji ne tik kopijuoja ir užrašinėja Ludwigo van Beethoveno natas, bet drįsta papildyti kai kurias vietas savo idėjomis ir ištaisyti didžiojo genijaus paliktas klaidas. Ekscentriškasis kompozitorius iš pradžių labai skeptiškai vertina merginos galimybes prisidėti prie jo šedevro, bet po truputį pradeda pasitikėti Anna, įvertina jos neįprastą dirigentės talentą ir begalinę meilę muzikai, didžiuojasi profesionalia pagalba, be kurios tikrai neišsiverstų.
"Devintoji simfonija" yra svarbiausias 11 mln. JAV dolerių biudžeto filmo variklis, todėl nenuostabu, kad režisierė nepamirštamą ir efektingą muziką įvardija pagrindine dramos "aktore". Kūrybinėje grupėje dirbusiems muzikos profesionalams teko sunkus darbas - iškonstruoti visiems gerai žinomą klasikinę simfoniją ir pamėginti įsivaizduoti jos atsiradimo metodiką, nes filmo pradžioje Edo Harriso ir Diane Kruger herojai išradingai eksperimentuoja su natomis.
uk.youtube.com/watch?v=vxhLOcQGKHE